وبلاگ

4 نکته که باید از انگیزه شخصی و توسعه فردی بدانید !

مینا عسگری

مینا عسگری

توسعه فردی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

اهمیت توسعه فردی و انگیزه شخصی در زندگی

همه ما از اهمیت توسعه فردی و انگیزه شخصی در زندگی مطلع هستیم و همه ما می دانیم که ما انسان‌ها به صورت ذاتی تمایل به رشد داریم. این رشد می تواند در ارتباط با رشد ثروت، تناسب اندام، روابط عمومی و … باشد. نکته قابل توجه این است که همه ما انسان ها رشد و پیشرفت در زندگی را دوست داریم اما نمی دانیم که چطور می توانیم به آنها دست یابیم. توسعه فردی همان راهکار طلایی است که ما را برای رسیدن به آرزوهایی که فراموششان کرده ایم، میرساند. هر کسی باید بتواند اطلاعات خود را در زمینه توسعه فردی افزایش دهد تا بدین وسیله کیفیت زندگی خود را بالا ببرد. شما باید بدانید که توسعه فردی به چه معناست و شامل چه بخش هایی می شود؟ در این صورت می‌توانید در مدت زمان کوتاهی تغییر شگفت انگیزی در زندگی خود ایجاد کنید. همانطور که توضیح داده ایم این تغییر می تواند به صورت انگیزه‌ای در کار و یا تحصیل در زندگی شما ایجاد شود. در ادامه این مقاله سعی داریم اطلاعات بیشتری در مورد توسعه فردی و انگیزه شخصی به شما بدهیم.

بررسی توسعه فردی و انگیزه شخصی در زندگی

بخش های مرتبط با توسعه فردی

مهمترین بخش در توسعه فردی شناخت از خودمان است و سپس می توانیم به شناخت استعدادها و توانایی های خود بپردازیم. توسعه فردی مانند یک مهارت است که در زندگی خود می توانید از آن استفاده کنید و در نتیجه کیفیت زندگی خود را هم بالا ببرید و رشد را در خود مشاهده کنید. در این مهارت شما باید بتوانید خودتان به خودتان کمک کنید. در واقع باید به شناخت مهارت‌ها و یادگیری های جدید، شناخت نقاط ضعف و نقاط قوت خود، پیشرفت در زمینه شغلی، بهبود کیفیت زندگی و … بپردازید. امروز توسعه فردی به عنوان یک صنعت رو به رشد در تمام دنیا مورد توجه قرار گرفته است. شما باید بتوانید یک چرخه زندگی برای خود ایجاد کنید و در این چرخه زندگی به بررسی کیفیت زندگی خود بپردازید.

آشنایی با چرخ زندگی و رسیدن به موفقیت

آشنایی با چرخ زندگی

چرخ زندگی را می‌توانید به دایره ای تصور کنید که به هشت قسمت مساوی تقسیم شده است و هرکدام از این قسمتها ابعادی از زندگی شما را در بر می گیرند. قسمت های مختلف این دایره شامل کار و درآمد خوب و مناسب، تفریح ، سلامتی ، عشق ،خانواده ، معنویت ، ارتباطات سالم و ….است. توجه داشته باشید شما می توانید چرخ زندگی مخصوص خودتان را داشته باشید و این عوامل که برای شما مثال زده ایم را حذف و یا اضافه کنید. قسمت قابل توجه این است که شما چه نمره ای به هر کدام از این بخش های زندگی خود می دهید. در آخر می‌توانید متوجه شوید به کدام بخش از زندگی شما نیاز به توجه بیشتری دارد و با بالا بردن کیفیت آن بخش، انگیزه و آرامش را به زندگی خود بازگردانید. انگیزه بخشی جدانشدنی از زندگی هر فردی است و اگر وجود نداشته باشد به هیچ عنوان کیفیت خوب و مطلوبی در زندگی تجربه نخواهید کرد. در ادامه این مقاله سعی داریم اطلاعات جامع و کاملی در مورد توسعه فردی و انگیزه شخصی به شما بدهیم.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد :  9 نکته مهم برای خودپذیری

 انگیزه در زندگی شخصی

در واقع بهترین نوع ایجاد انگیزه، خودانگیختگی است. برای درک بهتر این موضوع دو سناریو را در نظر بگیرید. تصور کنید که شما کاری را باید انجام دهید که هیچ اشتیاقی برای انجام این کار ندارید. اماشما می‌دانید که در هر صورت باید این کار را انجام دهید و شما نسبت به انجام این کار تعهد دارید. این تعهد است که باعث ایجاد انگیزه در شما می شود که برای تکمیل کار خود تلاش کنید. در قسمت دیگر تصور کنید که شما کاری را باید انجام دهید که به آن علاقه مند هستید، در این صورت شما باز هم وظیفه خود را به بهترین شکل ممکن انجام می دهید زیرا برای انجام آن خوشحال هستید. در این قسمت علاقه شما باعث ایجاد انگیزه در آن کار شده است. در کدام یک از این دو سناریو شما بیشتر انگیزه به کار دارید؟در واقع مشخص است که شما در سناریوی دوم انگیزه بیشتری برای انجام کار دارید زیرا علاقه مند به انجام آن کار هستید این موضوع نشان می‌دهد که شما برای خود و برای اهداف خود با لذت بیشتری شروع به کار می کنید. در نتیجه باید بدانید که برای ایجاد انگیزه باید میل و اشتیاق شخصی هم وجود داشته باشد. در ادامه سعی داریم به بررسی موضوعاتی اعم از انگیزه در کار، انگیزه در زندگی و … بپردازیم.

انگیزه شخصی و توسعه فردی

 انگیزه در کسب و کار

بخشی از زندگی ما مرتبط با کسب و کار ما است و گاهی بیشتر وقت خود را برای آن صرف می کنیم. همه ما در کسب و کار خود نیاز به انگیزه داریم که انرژی بیشتر را فراهم می‌کند. در واقع انگیزه همان محرک ها هستند که افراد را در رسیدن به موفقیت سوق می دهند. در ادامه می خواهیم بدانیم که چه عواملی در کسب و کار باعث ایجاد انگیزه می شود؟ اولین عاملی که در کسب و کار اهمیت دارد و باعث ایجاد انگیزه می شود، رشد اقتصادی است. پول و افزایش درآمد زایی محرک های لازم برای کار کردن هستند. همانطور که می دانید کسب درآمد باعث ایجاد حس غرور و بزرگی و موفقیت می شود .به هر میزانی که در کسب و کار خود به موفقیت برسید به همان میزان هم انگیزه شما برای ادامه راه بیشتر می شود.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد :  10 علت اینکه چرا از نبود انگیزه رنج می برید + نکات افزایش انگیزه

موضوع بعدی این است که شما در کسب و کار خود باید هدف داشته باشید. افرادی که در زندگی خود دارای اهداف مناسب نیستند، به مرور زمان دچار افسردگی می‌شوند. هدف باعث می شود تا شما به پیشرفت و دستیابی به اهداف بالاتر فکر کنید.

سخن پایانی

همانطور که توضیح داده ایم انگیزه به همه عواملی اطلاق می‌شود که باعث بروز رفتارهای خاصی در فرد می شود و این رفتار ها باعث می شوند تا فرد مسیر مناسبی را در زندگی خود برای رسیدن به اهداف در نظر بگیرد. افرادی که دارای اهداف و انگیزه هایی در زندگی خود هستند، کیفیت زندگی خیلی بهتری نسبت به دیگر افراد دارند. انگیزه نیرویی در شما ایجاد می کند که بتوانید به موفقیت‌های چشمگیری برسید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی در مورد توسعه فردی و انگیزه شخصی به دست آورده باشید.

منبع : positivepsychology.com

در ادامه بخوانید

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
فیس بوک
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس آپ
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در print
پرینت
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در pocket
پاکت

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب